Kuru Temizleme - Laundry Management

İçeriğe git

Ana menü:

KURU TEMİZLEME NEDİR ?

Kuru Temizleme halk arasında genellikle; buhar veya hava ile yapılan temizleme sistemi olarak bilinmektedir. Aslında, elbisenin veya bir tekstil ürününün perkloretilen isimli kimyasal bir sıvı ile yıkanarak temizlenmesidir. Bu kimyasal uçucu bir madde olduğundan makina ve buhar marifetiyle kumaş üzerinde kısa sürede ayrışmaktadır. Bu yüzden birçok gelişmiş ülkede kuru temizleme yerine "Kimyasal Temizleme" deyimi kullanılmaktadır.

Kuru Temizleme'de esas, işin aslına uygun olarak yapılmasıdır. Tekstil ürünleri üzerinde temizleme talimatı olmasına rağmen birçok ünlü markanın bile doğru bilgileri yansıtmadıklarına oldukça sık rastlamaktayız. Üretici firmalara başvurduğumuzda ise önce çeşitli bahaneler üretip durumu üstlenmek istemeseler de ciddi markalar bunun farkında olup telafi yoluna gitmektedirler.


Kuru temizlemenin faydalarının en başında ürünlerin dokularına zarar vermeden,yıpratmadan ve fiziki özelliklerini bozmadan temizlemesi,ayrıca bu ürünlerimizin daha uzun yıllar kullanılmasını sağlamasıdır. Kirli ve lekeli giysiler bakteri barındırır ve böceklenmeye neden olur.Kuru temizlemede kullanılan aktif maddeler bu bakterileri temizler ve giysilerimizde oluşacak böceklenmeyide engeller.

Kuru Temizleme Nasıl Yapılır ?
Temizleme amacıyla gelen tekstil ürünü önce incelemeye alınır.Üründeki lekeler belirlenir ve leke hakkında müşteriye bilgi verilir ve gerekirse bilgi alınır.Her ürünün üretim aşamasında iken belirlenen bir temizleme talimatı bulunmaktadır. Tespit edilen lekelere bu talimatta belirtilen bilgilere göre müdahale edilir. Eğer ürün üzerinde herhangi bir talimat yok yada kesilmiş ise kuru temizleme uzmanının bildireceği görüşe göre uygulanacak işlem müşteriye sunulur ve onayı alınır.

Temizleme aşamasına gelen ürünler renklerine ve kumaş cinslerine göre sınıflandırılarak temizleme sepetlerine konulur ve ön müdahale adı verilen lekeye müdahale için hazır hale gelir.

Ön müdahale aşamasında kuru temizleme uzmanı tarafından belirlenen lekelere yardımcı solventler ile müdahale edilir,
lekeler tamamen çıkarılır ya da kurutemizleme işlemi sırasında çıkarılması kolaylaştırılır. Ürün üzerindeki aksesuarların kuru temizlemeye karşı dayanıklılığı test edilir. Bu çok önemli bir husustur. Çünkü üretici firmaların bir kısmı üretim aşamasında bu testleri gerçekleştirmediği için kuru temizleme sırasında düğme, çıtçıt, broş,deri vb. gibi aksesuarların solventin etkisiyle yapısında bozulmalar  olabilmektedir. Bu nedenle yapılan test sonucuna göre müşteriye bilgi verilir ve müşterinin bilgisi ve onayı ile kurutemizleme işlemi yapılır.

Kurutemizleme işlemi özel olarak tasarlanmış şekil olarak günlük hayatımızda kullandığımız çamaşır makinalarına benzeyen fakat işleyiş olarak çok daha farklı olan tam donanımlı makinalarda yapılmaktadır.
Bu makinalarda su yerine percholoroethylene solventi kullanılır. Ürünler makinaya koyulduktan sonra kumaş yapısı ve lekenin çeşidine göre zamanlanan programda makine çalıştırılır. Makinada geçen süre yıkama, temiz percholoroethylen ile durulama, kurutma ve son olarak soğutma olmak üzere 4 evreden oluşur. Bu işlemin yapıldığı ürün makine den çıkarılır ve gerekli havalanma süresi tamamlandıktan sonra  ütülenir ve paketleme işleminden sonra müşteriye teslime hazır hale gelir.

Ayrıca kuru temizleme için teslim alınan tüm ürünlerle ilgili , teslim alma sırasında tespit edilen herhangi bir hasar, renk atması, vb. durumlar müşteriye ilk anda bildirilip teslim alma formuna yazılır ve müşteriye imzalatılır. Bu kuru temizlemeye gelen ürünlerin müşteriye teslimi sırasında kuru temizlemeyi yapan firma açısından önemli bir husustur.
desing by Snga
Tüm hakları Laundrymanagement.com'a aittir. Sitedeki materyaller izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Hakkımızda
Gizlilik
Kullanım Şarları
Firma Ekleyin
Üye Olun
Reklam Verin
İletişim
Üye Giriş
İçeriğe dön | Ana menüye dön